"Setery amerykańskie w Polsce"

      Pierwszym amerykańskim seterem sprowadzonym do Polski był sześcioletni seter angielski Interchampion Fairray DREAMING ORANGE DUKE (COOKI). Pies ten został sprowadzony przez p. Halinę Źwierełło do jej hodowli "Rysi Wykrot". COOKI, choć rzadko prezentowany na wystawach, był znanym i cenionym reproduktorem. W samym tylko "Rysim Wykrocie" został skojarzony m.in.: w 1988 z Ch. TETYDĄ-KORĄ, w 1988,1989,1989 i 1990 z Ch.LUNĄ, w 1989 i 1991 z Ch.LEILĄ, dając kilkadziesiąt wartościowych szczeniąt, w tym kilka przyszłych championów na których była potem oparta hodowla seterów angielskich w latach 90-tych.

      Kolejnym interesującym psem, tym razem gordon seterem, jest Pineridge JUSTY, importowany z USA przez p.Boruckich z Katowic. Pies ten obecnie ma 5 lat, ale z racji tego, że również jest bardzo rzadko prezentowany na wystawach, do dnia dzisiejszego nie pokrył ani jednej suki. Jeśli ten pies odejdzie bezpotomnie, będzie to kolejna zmarnowana szansa w polskiej kynologii, gdyż jest to seter z dobrym rodowodem i po dobrych przodkach, mogący to i owo poprawić w eksterierze naszych nie nadzwyczajnych przecież gordonów. Zdarzyło mi się oceniać tego psa w ringu i z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że jest to ładny, poprawny eksterierowo pies o mocnej kości, wyróżniający się typową mocną, samczą głową, dobrą linią grzbietu, dobrym kątowaniem, doskonałym włosem i eleganckim ruchem. Można mu jedynie zarzucić trochę zbyt ciemne podpalanie i dość płytką przy jego wzroście klatkę piersiową.

      Najmocniejszą stroną w naszej kynologii są setery irlandzkie. Jest to w Polsce najliczniejsza rasa wśród wyżłów angielskich, ciesząca się od lat niesłabnącą popularnością. Co więcej, jest to rasa o której zaczęto mówić coraz pozytywniej w kręgach myśliwych m.in. dzięki użytkowym psom Ch.SHARON i Ch.SUNSHINE Tramperus, należącym do p.Darka Spisaka. Osiągnięcia polowe tych psów udowodniły, że setery irlandzkie wykazują się doskonałymi cechami psów myśliwskich, mimo pokutującego od lat złośliwego komentarza, że irlandy... - "to są rozpieszczone kanapowce nadające się jedynie do towarzystwa pań..."

      W Polsce na przestrzeni ostatnich 15 lat sprowadzonych było kilka psów z Niemiec, Czech, Francji i Holandii, natomiast dopiero w zeszłym roku importowane zostały prawie jednocześnie trzy egzemplarze z USA. Pierwszeństwo oddam damie.

      Jest to Ch.Pl Ramblin RED FACE VALUE, sprowadzona dla p. Magdaleny Świętoń i p. Mariana Zaborowskiego do hodowli "Psia Parafia". "Ramblin", gdyż tak ją nazywa większość naszych hodowców, jest córką bardzo pięknego championa Ameryki, zwycięzcy na wystawie Westminsterskiej - Saxon's EVENING REFLECTIONS, a w rodowodzie ma psy stanowiące czołówkę amerykańską. Ramblin RED FACE VALUE po raz pierwszy została zaprezentowana w 1996 r. na Międzynarodowej Wystawie Psów w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł CWC, CACIB, BOB, BOG. Prezentowana była potem przez cały sezon wystawowy na licznych polskich wystawach na których bardzo często wygrywała i gdzie wzbudzała duże zainteresowanie. "Ramblin" startowała również kilkakrotnie za granicą m.in. w Finlandii, Niemczech, na Słowacji i w Czechach.

      Jest to nasza polska reprezentantka grupy VII FCI, wydelegowana z ramienia Klubu Wyżła na Europejską Wystawę Championów w Bazylei.

      Kolejne dwa psy importowane z USA do Polski znajdują się w siedleckiej hodowli "Arisland". Młodszy z nich, to zaledwie 23-miesięczny Quinniver's CARDINAL SONG zwany "Szon", sprowadzony z hodowli p. Pam Schaar. Jest on synem pary championów amerykańskich Ch. Tapestr's ROYAL VISlON x Ch. Quinniver's SONG BIRD i wnukiem czołowych reproduktorów takich jak: Meadowlarks Anticipation, Meadowlorks Interiude i Mc Carumon Marguis. "Szon" reprezentuje typ setera amerykańskiego, charakterystyczny dla co najmniej połowy seterów w USA. Jest to pies wysoki - 71 cm w kłębie, stosunkowo lekkiej budowy o pięknej, suchej wysmukłej szyi, długim prostym ciemnym włosie, głębokim kątowaniu kończyn tylnych, długiej, wąskiej głowie z dość słabo zaznaczonym stopem i o bardzo płynnym, eleganckim ruchu.

      Quinnivers CARDINAL SONG był już pięciokrotnie prezentowany na wystawach w Polsce, czterokrotnie zdobywając wniosek na championa. Brał także udział w Wiosennych Próbach Polowych, na których zdobył 121 pkt/140 i dyplom I-go stopnia.

      Drugim amerykańskim importem jest sześcioletni Ch. USA Regalaire STRIKE UP THE BAND zwany "Murphy", stanowiący własność p. Jadwigi Konkiel i p. Małgorzaty Korzeniowskiej. "Murphy" urodził się w czołowej amerykańskiej hodowli prowadzonej przez p. Barbarę Riegle, mogącej się poszczycić wyhodowaniem kilkudziesięciu championów Ameryki, z których kilkanaście zakupili hodowcy z Kanady, Meksyku, Australii a nawet Japonii.

      Według oficjalnej listy wydanej przez AKC, "Murphy" ma na koncie ponad 17 wygranych wystaw w tym pięć wystaw specjalistycznych. Jego ojcem jest legendarny pies Ch. USA Regalaire MUSIC MAN, który dwa lata temu został zwycięzcą Corocznej Specjalistycznej Wystawy Klubowej zorganizowanej z okazji jubileuszu 100-lecia Klubu. Pokonał na tej wystawie 800 seterów irlandzkich.

      Zanim przyleciał do Polski "Murphy" był w USA uznanym reproduktorem. Jego synowie i córki to liczne championy w USA. We wrześniu urodził się w Polsce pierwszy miot, liczący 13 sztuk po "Murphim" i Ch. SHARON Tramperus. Następne zaplanowane skojarzenie Murphiego będzie z Ch. Moreną Mahagon Moravia.

      W Polsce Ch. USA Regalaire STRIKE UP THE BAND został dotychczas zaprezentowany tylko jeden raz na Małopolsko-Galicyjskim Przeglądzie Wyżłów Angielskich w Nowym Sączu, gdzie zdobył swoje pierwsze polskie CWC, BOB, BOG i III miejsce w BIS.


Jadwiga Konkiel