Arisland - Seter Irlandzki Mahoniowy, Jadwiga Konkiel


Nowości   |   Historia   |   Nasze Psy   |   Szczenięta   |   Mioty   |   Wystawy   |   Championy

Galeria   |   Literatura   |   Potomstwo Naszych Reproduktorów   |   Setery w Polsce   |   Setery w USA

Sędziowanie   |   Polski Owczarek Nizinny   |   Zespół Unikat   |

Linki   |   Kontakt   |   Księga Gosci












Setery w Polsce

      W Polsce w końcu XIX i na początku XX wieku setery cieszyły się stosunkowo dużą popularnością. Coraz mniej było dużych majątków ziemskich, otoczonych potężnymi borami, dzikimi, obfitującymi w zwierzynę. Rzadkością stały się łowy na grubego zwierza, polowania konne ze sforą psów nabierały raczej symbolicznego znaczenia. Zwracano większą uwagę na racjonalne gospodarowanie zwierzyną Najwięcej strzelano zajęcy i ptactwa. Setery dobrze sprawowały się w roli pomocników a ich kunszt w pracy w polu mógł zaspokoić ,,estetyczne" wymagania myśliwego - z dziada pradziada - którego przodkowie organizowali polowania na wielką skalę. Najwięcej wyżłów brytyjskich długowłosych znajdowało się na Mazowszu, w południowej i północnowschodniej Polsce.

      Pierwsza wojna światowa przerwała rozwój hodowli. Po odzyskaniu niepodległości setery stały się znów popularnymi rasami. W Warszawie założono Setter Klub w Polsce. Prezesem organizacji został mecenas Bazyli Przychodźko. W klubie zarejestrowanych było aż 136 seterów angielskich a tylko 14 irlandzkich i 5 szkockich.

      Druga wojna światowa nie oszczędziła i psów, spowodowała ogromne straty w ich pogłowiu. Zaginęły rodowody, dokumentacja. Dla psów o niezidentyfikowanym pochodzeniu utworzony w 1948 roku Związek Kynologiczny w Polsce otworzył Księgę Wstępną. Wpisywano do niej psy z zaznaczeniem - rodzice nieznani [np.: DOBOSZ (N - N)]. Hodowlę prowadzono wykorzystując w niej egzemplarze ocalałe z wojny i nieliczne importy. Dużą rolę w rozwoju rasy - seter irlandzki - odegrała para WENDOWER MISTER i suka POLINK SAOR EALA - pochodząca ze znanych angielskich hodowli, podarowana przez pułkownika Stanisława Nowickiego polskiemu Związkowi Kynologicznemu.

      Na początku lat sześćdziesiątych setery irlandzkie pokazywały się na wystawach w nielicznych stawkach, pojedynczo. Prezentowano egzemplarze o nieznanym pochodzeniu oraz pierwsze nowowyhodowane polskie psy. Irlandy z przydomkiem "Olimp" pani Teodozji Osińskiej z Zabrza, wywodzące się z linii WENDOWERA MISTERA zdobywały zwycięstwa wystaw, championaty.

      Psy te z kolei stanowiły podstawę dla rozwoju innych hodowli np. "z Hadesu", "ze Stefanówki", "z Rzeszowa", "z Piskorów", "z Grodu Polskiej Piosenki".

      Znanymi reproduktorami lat 60 były GRYT ORION z Grabu, Zw. ADIS z Trynku, IWO BOY z Olimpu, Ch. Zw. Rudi, EDWIN AMIGO z Portofino. Ten ostatni np. na wystawie w Krakowie w 1971 roku opisany został jako pies bez większych mankamentów, z wyjątkiem nieco za słabej dolnej szczęki; pokazywany w ówczesnej klasie zwycięzców otrzymał ocenę doskonałą.

      Reproduktory lat 70 to m.in. Ch. REDDI z Correbu, Ch. Zw. ATOS Sewilla, Ch. ATOS z Mahoniowego Rodu, AGAT z Piskorów, KIRIS Long Werg, LOTOS LORD ze Stefanówki, Zw. BEJ Speedy Dog. LOTOS LORD w 1972 roku w Krakowie otrzymał ocenę bardzo dobrą, lokatę 1/2, jego konkurent ERIOT z Hadesu był oceniony tylko - dobry. LOTOSA opisano jako psa typowej wielkości, o nieco jasnym oku, ustawionych odsiebnie łapach, szata typowa - ciemna, ogon za wysoko noszony, lekki tyłozgryz. Rok wcześniej zwycięstwo rasy przyznano wspomnianemu przeze mnie BEJOWI Speedy Dog, określono go jako psa typowego, bardzo wyraźnego w kłębie, o równym grzbiecie i bezbłędnym kątowaniu nóg, szata typowa, dobrze pigmentowana. BEJ urodził się w 1969 roku po psie Ch. RUDIM i suce VENUS-TOSCA z Niebuszowa.

      Na początku lat 70 państwo Halina i Jerzy Źwierełło założyli hodowlę "Rysi Wykrot", dziesięć lat później importowana z berlińskiej hodowli Connemara's FRANCES zapoczątkowała linię irlandów z Rysiego Wykrotu. Na lata 80 przypada tez początek hodowli pani Jadwigi Konkiel. Pierwsze szczenięta urodziły się w "Arislandzie" po suce ARISIE ARII z Wilanowskich Pól. Na wystawach w Polsce i poza jej granicami odnosił sukcesy brat Connemara's FRANCES - FINGAL (po Ch. Shamrock EDDIM i Int. Ch. BERYL v.d. Aprather Muhle). Pies ten zgromadził wielką kolekcję CWC, CACIB-ów, kilkakrotnie zdobył tytuł Zw. Brna i Czechosłowacji, Budapesztu i Węgier, Wiednia i Australii. Był championem Polski, Austrii, Czechosłowacji, Interchampionem. Jego imię możemy znaleźć w rodowodach mniej więcej połowy polskich irlandów. Zaimportowano z Niemiec Chestnut's FINGALA, wybitnego psa po Zwycięzcy Europy z 1984 roku (DUTCH Apollo v.d. Westerhuy's i ANNETT Chestnut's). FINGAL w swoim dorobku miał m.in. tytuł Młodzieżowego Zwycięzcy Świata Wiedeń 1986.

      Przywieziono IVORA Connemara's (CORMAC Connemara's - Ch. ELIZA Shamrock), z hodowli holenderskiej v.d. Westerhuy's - GOLDFOILE'A (SINGING FOOLE v.d. Westerhuy's - ROYAL IMAGE v.d. Westerhuy's) i MISTY WHEATHER (Ch. WIJNILL TOPAZ - Ch. DUTCH APPEAL v.d. Westerhuy's). Nasze suki kryte byty też mieszkającym w hodowli "Connemara's" championem Polski, Czechosłowacji, Zwycięzcą Świata i Europy EDDIM Shamrock, oraz w Czechosłowacji w hodowli "Non Stop" - pani Ireny Rafalskiej.

      Lata 80 przyniosły dalszy rozwój hodowli rasy. W roku 1980 zarejestrowanych było w Związku kynologicznym w Polsce 200 sztuk irlandów, w ciągu kilku lat liczba ta wzrosła. Najwięcej a jednocześnie i najlepsze szczenięta urodziły się po obu FINGALACH, IVORZE, GOLDFOILE'U, FRANCES, MISTY WHEATHER.

      Po FINGALU Connemara's np. BYE BYE BLUES z Arislandu, Ch. Zw. Polski, Węgier, CSRR, Austrii AMOR Jesienny Kasztan, Ch. ARAS Jesienny Kasztan, BETA Z Asbary, FAKIR z Mahoniowego Uroczyska, Int. Ch. SENTIMENTAL JOURNEY z Arislandu.

      Po FINGALU Chestnut's m.in. Ch. WIST Wiosenne Przeloty.

      Po Ch. IVORZE Connemara's np. Ch. ANTAJ z Palety, Ch. GOSTA II Rysi Wykrot, Ch. HIPPIS Rysi Wykrot.

      Po GOLDFOILE'U v.d. Westerhuy's m.in. Ch. Zw. Polski ARISA-ARIA z Arislandu.

      Po FRANCES Connemara's i psie KANIS Bursztynowa Ikaria np. Ch. FENIKS-BELL z Rysiego Wykrotu, FANTA-BELLA z Rysiego Wykrotu.

      Po MISTY WHEATHER i FRANCES Connemara's np. Ch.Pl. IZAN Rysi Wykrot.

      Wnukiem importów FRANCES i IVORA po psach FENIKS-BELL z Rysiego Wykrotu i Gosta Rysi Wykrot jest pies Ch. Zw. Pl. JOGA z Rysiego Wykrotu.

      W ostatnich latach pojawiły się nowe importy: z Czech z hodowli "Mahagon Moravia": Ch. Zw. Pl. MORENA, ELFIN, ENGLISH-STYLE, OPERA; z Węgier FIRST BALLINA At Ad Absurdum, z Holandii Ch. STORMBELT v.d. Westerhuy's, ze Stanów Zjednoczonych: Ch. Zw. Pl. RAMBLIN RED FACE VALUE, Quinivers CARDINAL SONG i Ch. Regalaire STRIKE UP THE BAND.

      Polskie suki kryte były też zagranicznymi psami: dwukrotnie Ch. Zw. Pl. ARISA-ARIA z Arislandu i raz Ch. ULA-ULMA Rysi Wykrot - psem Ch. Pl. VDH Ch. LINUSLESTEREM Chestnut's; oraz suka Ch. Zw. Pl. MORENA Mahagon Moravia psem Mł. Zw. Św. Budapeszt'96 SCANDALEM v.d. Westerhuy's.


Agnieszka Dobroń, POINTER&SETTER nr 3, strony 12-13