Arisland - Seter Irlandzki Mahoniowy, Jadwiga Konkiel


Nowości   |   Historia   |   Nasze Psy   |   Szczenięta   |   Mioty   |   Wystawy   |   Championy

Galeria   |   Literatura   |   Potomstwo Naszych Reproduktorów   |   Setery w Polsce   |   Setery w USA

Sędziowanie   |   Polski Owczarek Nizinny   |   Zespół Unikat   |

Linki   |   Kontakt   |   Księga Gosci

          Byłam kiedyś świadkiem interesującej rozmowy, gdzie w gronie kynologów relacjonowano wrażenia za Światowej Wystawy Psów w Madrycie. Jedna z osób wyraziła się następująco:

           "Stawka seterów irlandzkich, angielskich i szkockich była liczna na bardzo wysokim poziomie, ale wśród irlandów, wśród tych wszystkich pięknie prezentowanych i przygotowanych psów stał jeden - jak gwiazda, coś tak pięknego, że nie można było wprost oczu oderwać. Duży, mocnej kości, opływający włosem, elegancki, a jak się poruszał... Zajrzeliśmy do katalogu, aby sprawdzić jak nazywa się ten pies i z jakiej pochodzi hodowli i wtedy okazało się, że jest to seter przywieziony z USA..."

          Powyższą opinię przytoczyłam celowo, gdyż dobrze pamiętam mój zachwyt po obejrzeniu zdjęć i kaset z seterami amerykańskimi, które przysłała mi przed laty moja obecna przyjaciółka, amerykańska hodowczyni, p. Pam Schaar. Według jej relacji, setery cieszą się w Ameryce od lat nie słabnącym powodzeniem. W AKC zarejestrowanych jest ich kilkadziesiąt tysięcy sztuk, z których najliczniejszą grupę stanowią setery irlandzkie. Pamela pisze, że w amerykańskiej hodowli można mówić o różnych zmiennych modach na pewien określony typ psa i o wielu różnych liniach hodowlanych. Linie hodowlane prowadzone są najczęściej na jakiegoś jednego wybitnego przodka. Amerykanie nie boją się inbredów i często jest stosowane krycie córek - wybitnym ojcem lub kojarzenie ze sobą pół-rodzeństwa. Psy z jednych hodowli są bardzo mocne, masywne, potężne, z innych znów dużo lżejsze i powiewne, przypominające nieco charty z ich charakterystyczną długą, wąską, suchą głową, często z lekkim garbonosem na kufie. Najlepsze psy amerykańskie prezentowane są na okładkach i reklamach w licznych pismach, do których należą dwa bardzo popularne: "Memo To Members" i "Setters Incorporation". Dwudziestka najpiękniejszych seterów w każdej z czterech ras, jest co roku wybierana na podstawie list rankingowych i ogłaszana na tzw. TOP-listacn. Są to psy wybitne, które pojawiają się na największych amerykańskich wystawach, w tym na dwóch najbardziej prestiżowych z nich - Westministerskiej i Krajowej Klubu. Wystaw w Ameryce jest mnóstwo, w każdym Stanie odbywa się ich kilkadziesiąt. Czołówka psów amerykańskich w danym roku zawsze odzwierciedla modę na określony typ psa panującą aktualnie wśród hodowców i sędziów. Psy amerykańskie, choć to ta sama rasa co nasze europejskie setery, już na pierwszy rzut oka różnią się od psów spotykanych na Kontynencie. Różnice dotyczą przede wszystkim wielkości psów (psy amerykańskie są duże, na górnej granicy wzrostu podawanej dla psów europejskich), głębszego kątowania kończyn tylnych, bardziej bujnego i wypielęgnowanego włosa, perfekcyjnego ruchu i nieco innego sposobu prezentacji. Amerykańscy sędziowie, podobnie jak sędziowie angielscy, nie liczą psom zębów, lecz sprawdzają tylko zgryzy, eliminując psy z przodo- i tyłozgryzem. Psy amerykańskie prezentowane są zawsze w dość szybkim kłusie podczas którego dumnie zadzierają głowy i wysoko trzymają ogony. Podczas prezentacji psa w spoczynku, handlerzy również wysoko unoszą ogony u psów, tak wysoko, aby wizualnie stanowiły one linię prawie równoległą z linią szyi.

          Ogólnie setery amerykańskie z lat 90-tych można scharakteryzować następująco:

          SETERY ANGIELSKIE - duże, przeciętnie około 68-70 cm w kłębie, doskonale ukątowane, o ładnych mocnych głowach z dobrze zaznaczonym stopem i długim nisko osadzonym uchu. Wypielęgnowany, wprost niemożliwie długi włos. Na ringach przewaga psów bardzo jasnych, prawie białych lub biało-pomarańczowych.

          SETERY SZKOCKIE - bardzo duże, 68-72 cm w kłębie, potężne o mocnej kości i dość ciężkich, ale ładnie wymodelowanych głowach, o. bardzo bujnym, trochę puchatym włosie, wyglądające czasem jak skrzyżowanie naszych gordonów z nowofuniandem i afganem. Wspaniała prosta linia grzbietu. Jednocześnie przy całej swojej masie i wzroście są to psy bardzo lekkie i eleganckie w ruchu.

          SETERY IRLANDZKIE - duże, 70-72 cm w kłębie, doskonałe kątowane o rewelacyjnie długich szyjach, nisko osadzonych, bardzo długich uszach, równej prostej linii grzbietu i z włosem prawie do ziemi. U wielu psów są nieco inne głowy, długie i wąskie z dość słabo zaznaczonym stopem.

          W ACK corocznie rejestruje się kilka tysięcy sztuk seterów a co najmniej kilkaset z nich to setery dużej klasy. Naturalnie zdarzają się również psy z wadami. Nie oszukujmy się, że Amerykanie hodują same gwiazdy. Problemem części psów są wspomniane wady zgryzu, częsty brak przedpiersia, krótkie lędźwie, zbyt wysoko noszone ogony, PRA (postępujący zanik siatkówki oka), dysplazja, problemy skórne i skręty żołądka. Wiele klubów zrzeszonych w AKC bezwzględnie wymaga od pary rodzicielskiej prześwietlenia na dysplazję, oraz testów krwi na DNA i PRA. Również ogromną rolę przywiązuje się do oceny ruchu psa, gdyż ruch harmonijny i efektowny, zawsze jest efektem poprawnej budowy zwierzęcia.

          Amerykanie doszli do perfekcji, jeżeli chodzi o przygotowywanie psów do wystaw. Rzadko który hodowca zajmuje się tym osobiście. Najczęściej piękny, wystawowy pies jest przez cały sezon pod opieką zawodowego wystawiacza psów inaczej, "handlera", który żywi psa, pielęgnuje, uczy zachowania na ringu, przygotowuje do wystaw i wreszcie prezentuje na wystawie. Właściciel psa pojawia się na ringu najwyżej po to, aby osobiście odebrać nagrodę i zrobić z psem pamiątkowe zdjęcie. Naprawdę dobre psy kryją dużo, ale jedynie specjalnie wybrane suki, gdyż właściciel psa wychodzi ze słusznego zresztą wniosku, że po kiepskiej suce rzadko kiedy urodzą się piękne szczenięta i nie chce w ten sposób psuć "dobrej opinii" psa reproduktora.

          Właściciele wybitnych, znanych, utytułowanych championów należą najczęściej do osób zamożnych, gdyż profesjonalna hodowla jest w Ameryce bardzo kosztownym hobby i nikt nie myśli o tym, aby zarabiać na psie, z drugiej strony pokrycie suki przez wybitnego reproduktora kosztuje nierzadko parę tysięcy dolarów. Ostatnio coraz bardziej popularnym i ogólnie dostępnym sposobem pokrycia suki jest zapłodnienie jej zamrożonym nasieniem pozyskanym od wartościowego samca. Już ponad osiem lat temu otrzymałam prospekt reklamujący ten sposób reprodukcji, przeprowadzany w kilku instytutach w USA m.in.: w Instytucie JCSB - OHIO, w którym wykonywane są sztuczne inseminacje suk z okolic środkowego zachodu. Instytut ten znajduje się niespełna 20 minut samochodem od Portu Lotniczego - Cleveland Hopkins i spore grono hodowców korzysta z banku nasienia kryjąc suki np. nasieniem nieżyjącego już samca. W Europie seterów z USA jest bardzo mało i przyznać należy, że przyjmowane są różnie. Przypuszczam, że dzieje się tak dlatego, że niektórzy sędziowie w ramach indywidualnej przecież interpretacji wzorca, mają swój określony typ setera i dany pies nie mieści się w tych kategoriach. To, co dla jednego sędziego będzie zachwycające - np. bardzo długie ucho, głębokie kątowanie kończyn tylnych lub włos sięgający prawie do ziemi - dla innego arbitra stanowić może pewną przesadę i wybierze psy z tzw. środka. Dużą rolę odgrywa też aktualna moda na pewien określony typ setera. Ostatnio, niezmiennie od trzech lat nieprawdopodobne triumfy na europejskich wystawach święci pies z belgijskiej hodowli - Multichampion, trzykrotny Zwycięzca Świata - Vicary's PIPERPIPER. Mimo dużej konkurencji, jest w tym psie coś takiego, że bez trudu pokonuje wszystkich swoich rywali. Ponieważ miałam okazję podziwiać tego psa osobiście w Budapeszcie - przyznam się, że Vicary's PIPERPIPER ma w sobie coś z amerykańskiego setera, mimo przodków z Anglii i Belgii. Mnie samej bardzo podobają się dobre psy amerykańskie i to nie tylko setery, ale psy wielu innych ras. Mogliśmy się o tym przekonać, podziwiając psy przywiezione z USA przez dwójkę naszych znanych hodowców i kynologów -przebywających przez kilka lat w Ameryce - P.Małgorzatę Supronowicz i p. Tomasza Borkowskiego. Jak pisze pan Tomasz Borkowski, Międzynarodowy Sędzia Kynologiczny (Pismo Pies 1996 r.) "...Konflikt pomiędzy psami z USA i Europy dotyczy wielu ras. Konkurencyjność psów amerykańskich na ringach europejskich jest tak poważna, że wiele Klubów z Europy (broniąc się przed psami z USA) pragnie rozdzielić rasy tub bojkotować psy zza Oceanu... Dobre psy amerykańskie nokautują europejską czołówkę..."

          Podsumowując ten rozdział - warto uczyć się od Amerykanów profesjonalizmu związanego z kynologią, gdyż stanowią dobry wzór do naśladowania, a ich psy - co tu ukrywać - są marzeniem wielu europejskich hodowców.

Jadwiga Konkiel
Quinniver's CARDINAL SONG

Rok 1996 to aż trzy importy z USA do Polski. Dwa z nich przyleciały do siedleckiej hodowli "Arisland". Pierwszy z nich Quinniver's CARDINAL SONG zwany "Szon", sprowadzony z hodowli p. Pam Schaar. Jest on synem pary championów amerykańskich Ch. Tapestr's ROYAL VISlON x Ch. Quinniver's SONG BIRD i wnukiem czołowych reproduktorów takich jak: Meadowlarks Anticipation, Meadowlorks Interiude i Mc Carumon Marguis. "Szon" reprezentował typ setera amerykańskiego, charakterystyczny dla co najmniej połowy seterów w USA. Był to pies wysoki - 71 cm w kłębie, stosunkowo lekkiej budowy o pięknej, suchej wysmukłej szyi, długim prostym ciemnym włosie, głębokim kątowaniu kończyn tylnych, długiej, wąskiej głowie z dość słabo zaznaczonym stopem i o bardzo płynnym, eleganckim ruchu.

Quinnivers CARDINAL SONG był wielokrotnie prezentowany na wystawach w Polsce oraz w USA, osiągnał tytuł Championa Stanów Zjednoczonych oraz Championa Polski. Brał także udział w Wiosennych Próbach Polowych, na których zdobył 121 pkt/140 i dyplom I-go stopnia.


Ramblin RED FACE VALUE

Następna była Ch.Pl Ramblin RED FACE VALUE, sprowadzona dla p. Magdaleny Świętoń i p. Mariana Zaborowskiego do hodowli "Psia Parafia". "Ramblin", gdyż tak ją nazywała większość naszych hodowców, była córką bardzo pięknego championa Ameryki, zwycięzcy na wystawie Westminsterskiej - Saxon's EVENING REFLECTIONS, a w rodowodzie ma psy stanowiące czołówkę amerykańską. Ramblin RED FACE VALUE po raz pierwszy została zaprezentowana w 1996 r. na Międzynarodowej Wystawie Psów w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł CWC, CACIB, BOB, BOG. Prezentowana była potem przez cały sezon wystawowy na licznych polskich wystawach na których bardzo często wygrywała i gdzie wzbudzała duże zainteresowanie. "Ramblin" startowała również kilkakrotnie za granicą m.in. w Finlandii, Niemczech, na Słowacji i w Czechach.
Ch. USA Regalaire STRIKE UP THE BAND

Trzecim amerykańskim importem w Polsce, a drugim w Arislandzie był Ch. USA Regalaire STRIKE UP THE BAND zwany "Murphy", stanowiący własność p. Jadwigi Konkiel i p. Małgorzaty Korzeniowskiej. "Murphy" urodził się w czołowej amerykańskiej hodowli prowadzonej przez p. Barbarę Riegle, mogącej się poszczycić wyhodowaniem kilkudziesięciu championów Ameryki, z których kilkanaście zakupili hodowcy z Kanady, Meksyku, Australii a nawet Japonii.

Według oficjalnej listy wydanej przez AKC, "Murphy" ma na koncie ponad 17 wygranych wystaw w tym pięć wystaw specjalistycznych. Jego ojcem jest legendarny pies Ch. USA Regalaire MUSIC MAN, który został zwycięzcą Corocznej Specjalistycznej Wystawy Klubowej zorganizowanej z okazji jubileuszu 100-lecia Klubu. Pokonał na tej wystawie 800 seterów irlandzkich.

Zanim przyleciał do Polski "Murphy" był w USA uznanym reproduktorem. Jego synowie i córki to liczne championy w USA. W Polsce Ch. USA Regalaire STRIKE UP THE BAND został po raz pierwszy zaprezentowany na Małopolsko-Galicyjskim Przeglądzie Wyżłów Angielskich w Nowym Sączu, gdzie zdobył swoje pierwsze polskie CWC, BOB, BOG i III miejsce w BIS. Bez najmniejszego problemu zakończył Championat Polski. Zdobywając po drodze 11 x CACIB, wielokrotne Zwycięztwa Rasy, Zwycięztwa Grupy, lokaty na BIS oraz 6 x BIS Weteranów.
Ch. USA, Ch.Pl Regalaire Lady Guinevere

Rok pózniej, bo w roku 1997 przyleciała do Arislandu Ch. USA, Ch.Pl Regalaire Lady Guinevere nazywana "Jenny", będąca współwłasnością p. Jadwigi Konkiel i mieszkającej w Chicago p. Małgorzaty Korzeniowskiej.
Quinniver's Old Time Rock 'N' Roll

Po 12 latach przerwy w sprowadzaniu irlandów zza oceanbu 10 marca 2009 roku przyleciał do Polski Quinniver's Old Time Rock 'N' Roll "Ian" maający w rodowodzie legendarne championy USA, Canady i Australii. Wśród jego przodków do piątego pokolenia są tylko 4 psy bez tytułu championa - reszta to Zwycięzcy Best in Show, Wystaw Klubowych oraz Wystaw Specjalistycznych. Co więcej część z tych psów z powodzeniem sprawdza sie na Fiel Trialsach! Rodzicami Iana są Am. Ch. Quinniver's Front Page News i Am.Ch. Avon Farm After Midnight.
( fragmenty artykułu Jadwigi Konkiel pt. "Setery Amerykańskie w Polsce" )


Najlepszy Pies - Ch Windwood InfernoNajlepsza Suka, Zwycięzca Rasy - Ch Ashton Peaceful Easy Feeling


Najlepszy Pies, Zwycięzca Rasy - Ch Muldoon Dewitts Great OneNajlepsza Suka - Ch Jewelset's Up Up N Away


Najlepszy Pies, Zwycięzca Rasy - Ch Saxony's Snow In August

Najlepsza Suka - Ch Jewelset's Up Up N Away


Najlepszy Pies - Ch Muldoon Dewitts Great OneNajlepsza Suka, Zwycięzca Rasy - Ch Jewelset's Up Up N Away
Najlepszy Pies, Zwycięzca Rasy - Ch Saxony's Snow In August

Najlepsza Suka - Ch Beaubriar's Expose' Of Kinloch


Najlepszy Pies - Ch Evergreen Smoke N' Mirrors JHNajlepsza Suka, Zwycięzca Rasy - Ch Saxony's Printemps


Najlepszy Pies - Ch Saxonys True NorthNajlepsza Suka, Zwycięzca Rasy - Ch Rumraisin Summer Heat Wave


Najlepszy Pies - Ch Ballymera's Whisperin' SecretsNajlepsza Suka, Zwycięzca Rasy - Ch Rainwood Impetuous


Najlepszy Pies, Zwycięzca Rasy - Ch Shadowmere's Penny SavedNajlepsza Suka - Ch Ramblin' Red Fortune Teller


Najlepszy Pies - Ch Avon Farm Mr DebonairNajlepsza Suka, Zwycięzca Rasy - Ch Castlebar's Ruxton Olympia


Najlepszy Pies - Ch Evergreen Chase The Clouds JHNajlepsza Suka, Zwycięzca Rasy - Ch Ramblin' Red Fortune Teller