Arisland - Seter Irlandzki Mahoniowy, Jadwiga Konkiel


Nowości   |   Historia   |   Nasze Psy   |   Szczenięta   |   Mioty   |   Wystawy   |   Championy

Galeria   |   Literatura   |   Potomstwo Naszych Reproduktorów   |   Setery w Polsce   |   Setery w USA

Sędziowanie   |   Polski Owczarek Nizinny   |   Zespół Unikat   |

Linki   |   Kontakt   |   Księga Gosci
Setery na MWPR w Katowicach - 18.03.2005

          Do Katowic z tego roku pojechałam tylko ja widz, gdyż nie miałam tam zgłoszonych swoich psów, było za to sporo seterów pochodzących ze znanych hodowli. Wystawa w Katowicach odbyła się dosłownie kilka dni po słynnym, angielskim "Cruft'cie". Byłam więc pełna wrażeń po obejrzeniu zgłoszonych irlandów i ciekawa, jak odbiorę nasze psy, mając przed oczami jakby "na żywo" tegoroczną stawkę seterów w Anglii. Po objerzeniu siedmiu suk w klasie młodzieży, przypomniało mi się przysłowie: "Cudze chwalicie cudzego nie znacie", gdyż młodzież zaprezentowana w Katowicach nie była wcale gorsza niż ta z Cruft'a.

          Zastanawiałam się, czy nasze młode suczki spodobają się sędzi Dorocie Witkowskiej. Tym bardziej, ze cała stawka była bardzo wyrównana, gdyż większość suczek była ze sobą ściśle spokrewniona. Tylko jedna z nich prezentowała typ amerykański, pozostałe były typowymi "angielkami".

          Na pierwszym miejscu sędzia postawiła sukę THET OLD BLACK MAGIC z Arislandu, której wróżę wielką karierę wystawową. Jako druga została bardzo zgrabna, pięknie prezentowana i amerykańska w typie TRAMPERUS SALSA z Arislandu, a na miejscy trzecim efektowna w statyce i ruchu STRANGERS IN THE NIGHT z Arislandu. W tej klasie wszystkie suki otrzymały ocenę doskonałą.

          W szczeniaczkach zgłoszony był tylko jeden piesek DIAMOND ARE A GIRL BEST FRIEND z Arislandu, który otrzymał ocenę wybitnie obiecującą. Był to młodziutki, 7 - mięsięczny szczeniak, mający w rodowodzie sporą domieszkę psów amerykańskich. Diamond zachowywał się na ringu jak typowy puppy, wesoły, rozmerdany i zadowolony z siebie i z życia.

          W klasie młodzieży zgłoszone były trzy psy w tym importowany z Anglii przez Aleksandrę Lauwers - Sumaric Shodow of MR JINGLES, ale na ringu pojawił się samotnie ST'PETRESBURG z Arislandu, który otrzyłam Zwycięstwo Młodzieży i tym samym zakończył Młodzieżowy Championat Polski. Jest to duży, rosły, mocny pies pochodzący ze skojarzenia pary psów importowanych z Belgii i Holandii, który charakteryzuje się pięknym kolorem szaty, dobrym przedpiersiem i dobrą głową.

          W klasie pośredniej na trzy zgłoszone egzemplarze pojawiły się dwa psy. Pierwsze miejsce i CAC oraz CACIB otrzymał importowany z Belgii przez Annę Przywecką - Mł. Ch. Pl. Vicary's COBACABANA. Jest to dość duży, samczy pies, charakteryzujący się szlachetną głową, długą szyją i pięknym eleganckim ruchem. Drugi był MONSIEUR OSKAR Rude Ziółko, również z powodzeniem prezentowany na naszych ringach.

          W klasie otwartej najwyżej oceniony został doskonale prezentowany i wystawiony BENIAMIN Ad Libitum. Drugie miejsce zaczął BEJ z Łownickiego Zamku, a trzecie PAT Horpol.

          W klasie championów prezentowane były dwa znane, bardzo już utytułowane psy, które stanowią aktualnie naszą czołówkę w rasie. Jako pierwszy został tym razem sklasyfikowany Ch. FAMOUS z Arislandu, pies niezbyt duży, dość delikatny o ładnym, prostym włosie, doskonale prezentowany, bardzo szlachetny i elegancki w ruchu.

          Na miejscu drugim stanął Ch. ALLODE Cinamon's import z Holandii Katarzyny Czapli. Pies ten był zupełnie innym w typie od zwycięzcy, mocniejszy, bardziej krępiej budowy i gubej kości, mocniejszej głowie i lekko falującej się, ale za to bardzo ciemnej szacie. W porównanie o zwycięstwo wygrał Mł. Ch. Pl. Vicary's COBACABANA, a Res.CACIB przypadł Ch. FAMOUS z Arislandu.

          Suczki w klasie młodzieży stanowiły mocną bardzo mocną stawkę i z całą pewnością każda z nich stanowi konkurencję dla pozostałych.

          W klasie pośredniej zgłoszonych było sześć suk, niestety dwie z nich nie dojechały. W tej klasie pierwsze miejsce i CWC otrzymała SHILLA Saturnii stanowiąca własność Anny Przyweckiej.

          W klasie otwartej zgłoszone były trzy suki i pierwsze miejsce miejsce otrzymała suczka w dobrym typie, niezbyt wysoka, raczej drobnej kości, o ładnej głowie i ciemnej szacie ONLY YOU SHILTON Terapia z hodowli Małgorzaty Świstek, drugie miejsce otrzymała ASSA Eleganowski, a trzecie AMI Rodzinny Kaprys.

          Wszyscy zainteresowani z niecierpliwością na prezentowane w klasie championów: Ch. Pl. WAKYCJNA MIŁOŚĆ z Arislandu i Ch. Pl. NIE PŁACZ KIEDY ODJADĘ z Arislandu. W tej klasie zwyciężyła NIE PŁACZ KIEDY ODJADĘ z Arislandu otrzymując wniosek CACIB.

          W porównaniu pozostałych suk o tytuł Res.CACIB sędzia bez chwili wahania wskazała na "Wakacyjną", co z pewnością dla nikogo nie było zaskoczeniem.

          Moment porównania zwycięzkiej suki z najlepszym psem o tytuł BOB, zgromadził wokół ringu tłumy obserwatorów. Wszyscy zastanwiali się jak zapadnie ostateczny werdykt. Sędzia również podczas tej konkurencji nie wahała się długo i po kilku zaledwie kółeczkach wskazała na sukę.

          Werdykt ten znalazł potwierdzenie pare godzin później, gdy na wyborach BOG sędzia Istvan Nagy właśnie Ch. NIE PŁACZ KIEDY ODJADĘ z Arislandu wskazał jako zwyciężczynię grupy VII.

          Wśród seterów angielskich ocenianych przez Dorotę Witkowską, najwyżej oceniona została efektowna, mająca amerykańskie pochodzenie suka Ch. FANCHON NAIRN SO HASLETT CARMEL ( import z Holandii ) stanowiąca własność Marty Wysockiej - Mincewicz.

          Suka to oryginalnie umaszczona z ciemnoniebieskim przesianiem przy pięknym bujnym włosie pokonała w porównaniu o zwycięstwo rasy jasnego, biało-pomarańczowego psa Ch. VENTU AT MARIS Magenta. Pies ten jest doskonale znany wśród naszych hodowców, gdyż ostatnio święci triumfy tak w kraju jak i za granicą.

          Wśród gordon seterów sprawił sporą niespodziankę i jednocześnie przyniósł swojej Pani wiele radości młodziutki, wesoły TODDY Klan Basów wł. Agaty Witkowskiej, który nie dość, że świetnie dał sobie radę na ringu to później uzyskł tytuł Najlepszego Juniora gr. VII.


Jadwiga Konkiel